Środki chemiczne używane w domu

Szafka pod zlewozmywakiem, w której zazwyczaj trzymamy wszelkie środki chemiczne, to jedno wielkie laboratorium. Producenci chemii gospodarczej stale proponują nam nowe rodzaje środków przeznaczonych do pielęgnacji konkretnych powierzchni i materiałów, w efekcie czego, w przeciętnym domu, znajduje się około 20 różnego rodzaju preparatów służących do czyszczenia i pielęgnacji różnego rodzaju powierzchni.

I choć jako konsumenci mamy świadomość tego, że nie ma środków idealnych i niezależnie od reklamy telewizyjnej wiemy, że zaschnięta skorupa z tłuszczu na kuchence nie zniknie po jednokrotnym przeczyszczeniu jej delikatnymi ruchami gąbki, to jednak nadal dajemy sobą manipulować i wypróbowujemy kolejne – najskuteczniejsze i jedynie słuszne –preparaty. Tymczasem większość dostępnych środków chemicznych służących do czyszczenia powierzchni, zawiera bardzo podobne składniki, różniąc się jedynie drobnymi, mało istotnymi dodatkami.

Jedyną różnicą między środkami z górnej a niskiej półki jest ilość związków powierzchniowo czynnych decydujących o skuteczności środka w zwalczaniu brudu i osadu. Różnica polega tu jednak właśnie nie tyle na jakości związku co jego ilości. Przykładowo, zwykły płyn do mycia naczyń, składa się z wody i środków powierzchniowo czynnych (oksyetylenowanych alkoholi tłuszczowych). Reszta dodatków, takich jak gliceryna, kwas octowy, lanolina, chlorek sodu, czy zmiękczacze wody, ma już znaczenie pośrednie, nie zawsze związane ze skutecznością w zakresie usuwania tłuszczu z patelni.

Tag

Katalog firm chemicznych

Nowe artykuły

Środki chemiczne do ochrony drewna

Chcąc zachować nasze parkiety mieszkaniu w jak najlepszym stanie nie można zapominać o okresowej pielęgnacji i impregnowaniu drewna.

Odzież BHP w branży chemicznej

Informacje o korzystaniu z odzieży ochronnej. W tym artykule zostały opisane wszystkie aspekty odzieży BHP.

Nowości

Problemy w branży

Okazuje się, że produkcja w branży chemicznej nie pokrywa istniejącego zapotrzebowania, wynikiem czego jest konieczność importu większości produktów

Otwieramy portal firm chemicznych

Analiza rynku wykazała, że w Polsce brakuje serwisów branżowych, które jasno przedstawiały by ofertę firm zajmujących się chemią, czyszczeniem i tworzywami sztucznymi.

Ostatnie wpisy: